Daugiabučių gyvenamųjų namų J. Basanavičiaus g. 28, Vilniuje kviestinis projekto konkursas

Kviečiame susipažinti su konkurso dalyvių darbais.

I.

C.E.L

ARCHITEKTŪRINĖ IDĖJA

Naujas kvartalas savo tūriais bei fasado kompozicija dera prie konteksto ir yra šiuolaikiškas savo urbanistiniu sprendimu, architektūrine raiška bei technologiniais sprendimais. Pastatų tūriai pasižymi klasikinio simetriško dvišlaičio stogo interpretacija. Stačiakampio kraigo motyvas persipina su balkonų apdailos tūriais, kurie kaip savotiški žiūronai žvelgia į skirtingas Naujamiesčio puses ir užtikrina aplinkos vaizdus bei privatumą.
Pastatų fasadų architektūrinę raišką įkvėpė esamo pastato Basanavičiaus g. 28 plastika. Istorinio istoristinio stiliaus pastato rizolitai moderniai interpretu-ojami daugiabučių komplekse. Nuo fasado per visą aukštį atsikišusioms dalims šiuolaikiškai antrina ištraukti balkonai, apibendrinti į vieną tūrį. Tokiu būdu kuriamas ansambliškumas, nauji pastatai derinami prie istorinio.
Nuo J. Basanavičiaus g matomam fasadui skiriamas išskirtinis dėmesys, nes jis labiausiai apžvelgiamas – tampa savotiška kvartalo vizitine kortele. Tūrinė balkonų apdaila pagauna žvilgsnį ir pakviečia prieiti arčiau kurdami perspektyvą į vidinį kiemą. Tūrių pastatymas sklype kuria intrigą, žvelgiant nuo gatvės visko iki galo neatskleidžia, bet duoda užuominą apie kompozicinį antrą planą – kiemus atskiriantį tūrį.
Link kvartalo gilumos tūriai pamažu mažėja. Tokiu būdu kontekstualiai priartėdami prie kvartalo centre susiklosčiusios mažaaukštės statybos.

Projekto autorius UAB "Architektūros Linija"

AIŠKINAMASIS RAŠTAS >

II.

VENI VIDI VIVO

ARCHITEKTŪRINĖ IDĖJA

Atėjau, pamačiau, gyvenu! Veni, vidi, vivo!
J.Basanavičiaus gatvėje stambūs visuomeninės paskirties ir gyvenamieji pastatai, aukšto lygio aplinkos kokybė. Čia norisi gyventi, dirbti, leisti laisvalaikį.
Pagrindiniai gyvenamąjį kvartalą formuojantis dariniai:
Penki kampu stovintys gyvenamieji namai, įvaizdį formuojantis ,,bokštas”, erdvus rekreacinis kiemas, ,,gatvelė”.
GATVĖ-KIEMAS
Įėjimas į gyvenamąjį kvartalą atitrauktas nuo gatvės.
Gyvenamų namų butų langai orientuoti V,R,P kryptimis kas užtikrina gerą insoliaciją.
Vidinėse kvartalo erdvėse nėra automobilių ir kitų veiksnių keliančių triukšmą.
UŽSTATYMO SILUETAS
Namai 7 aukštų. Siluetui sušvelninti, viršutiniai 6-7 aukštai atitraukti nuo užsatymo perimetro.
Todėl, iš artimų perspektyvų atrodo 5-aukštis užstatymas.
NAMŲ TIPAI, ARCHITEKTŪRA
Namai sekcijinio tipo.
Pastatų tūriai skaidomi į atskirus kompozicinius elementus: Pirmi aukštai su komercinėmis patalpomis, įėjimais, gyventojų kiemeliais, 2-5 aukštai su balkonais, 6 aukštas -  butai su stogo terasomis. Kvartalas yra didelis ir užstatymo kontekstas atskirose vietose skiriasi. Todėl, atskirų namų architektūra individuali, prisitaikant prie aplinkos. Kompleksą vienija pagrindinė idėja, vieninga stilistika, apdailos medžiagų ritmo pasikartojimas.

Projekto autorius UAB "Vilniaus architektūros studija"

AIŠKINAMASIS RAŠTAS >

III.

VIDURMIESTIS

ARCHITEKTŪRINĖ IDĖJA

Vienintelė vieta, pro kurią nuo J. Basanavičiaus gatvės galima būtų pastebėti naująjį namą, akcentuojama kiek aukštesniu tūriu ir atpažįstama fasado detale. Taip kuriamas aiškus įėjimas ir atvažiavimas, o pats pastatas tampa J. Basanavičiaus gatvės išklotinės dalimi. Ištęsto tūrio linkiai vizualiai jį skaido ir formuoja kiemų erdves. Architektūrinė idėja paremta taip pat ir Vilniaus architektūros taisyklių Priede Nr.1 nurodytais siektinais neužstatymo zonų reikalavimais bei siekiu vykdyti konkurso užduotyje nurodytą programą. Viršutiniai pastato aukštai atitraukiami nuo sklypo ribos nulaiptuojant, taip kartu suformuojami ir balkonai. Pastato charakteriui pabrėžti pasirinkti horizontalūs dalinimai, paryškinantys tūrio linkius ir vizualiai apjungiantys asimetrinius balkonų elementus bei langus.
Architektūrinė idėja yra paremta ir projekto vystymo lankstumu - atsižvelgiant į derinimo procese iškylančius apribojimus, pastato gabaritus galima koreguoti nekeičiant architektūrinės idėjos iš esmės.

Projekto autorius UAB "Ambraso architektų biuras"

AIŠKINAMASIS RAŠTAS >