• LT Articles
  • 2020-10-08

Baigtas pirmasis Lietuvos „Krepšinio namų“ projekto etapas, įvyko pirmieji renginiai

Kaune 1922 metais prasidėjo Lietuvos krepšinis. Kaune jau stovi ir Lietuvos „Krepšinio namai“ – unikalus pastatas, kuriame per Lietuvos krepšinio 100-metį prasidės taip pat unikali pažintis su antrosios šalies religijos istorija, pergalėmis ir subtilybėmis. Tai bus įspūdinga kelionė laiku ir patirtimis. O dabar Lietuvos „Krepšinio namai“ atviri įvairiems renginiams ir krepšinio bendruomenės susibūrimams.

Idėja

„Krepšinio namai“ – daugiau nei pastatas. Tai – Lietuvos žmonių aistros krepšiniui ir vienybės simbolis. Tai – visos krepšinio bendruomenės namai“, – sako Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Špokas.

Pasak jo, pirmasis „Krepšinio namų“ etapas baigtas – jie jau veikia. Muziejus, kuris įsikurs šiuose namuose, lankytojus pakvies 2022-aisiais. Tuomet, kai bus baigtas antrasis etapas – padedant vienai žinomiausių pasaulio muziejų įrengimo ir renginių kompanijai „Ralph Applebaum Associates” (RAA).

„Čia bus viskas, kas telpa žodyje krepšinis. Tai bus ne daiktų, o potyrių ir įspūdžių muziejus. Norime, kad į jį atėję vaikai nenorėtų išeiti, o suaugusieji – išsinešti tokius įspūdžius, kuriais dalytųsi su draugais ir pažįstamais. Kad muziejus taptų nuolatiniu traukos centru“, – sako M. Špokas.

Į šį projektą pavyko įtraukti bene geriausią pasaulyje laikomą kompaniją. RAA yra įvykdžiusi daugiau nei 700 projektų 50-yje valstybių. Tarp jų – JAV Holokausto memorialinis muziejus Vašingtone, Londono transporto muziejus, Karališkosios muzikos akademijos muziejus Londoje, Nacionalinis Škotijos muziejus, EXPO 2008 Saragosoje, Williamo Clintono prezidentinė biblioteka Litl Roke, Karalienės Elizabeth olimpinis parkas Londone, Nacionalinis afroamerikiečių istorijos ir kultūros muziejus Vašingtone ir daugybė kitų.

Drauge su amerikiečiais buvo suformuluoti muziejaus tikslai, jungiami idėjos „Išdrįsk svajoti“.

Vienas pagrindinių – panardinti lankytojus į dramatišką kelionę po krepšinio Lietuvoje istoriją. Tai siekiama sukuriant šlovės muziejaus atmosferą pagerbiant trenerius ir žaidėjus, palikusius ryškų pėdsaką krepšinio istorijoje.

Visus techninius sprendimus įgyvendino ir Lietuvos „Krepšinio namų“statybomis rūpinosi vieni geriausių šios srities specialistų Lietuvoje – darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“.

„Esame Kauno įmonė ir dideli „Žalgirio“ gerbėjai, todėl vertiname galimybę prisidėti prie šio miestui ir šalies krepšiniui svarbaus projekto. Kauno plėtros darbai nestoja – bene kiekvieną mėnesį jį papildo nauji projektai ir erdvės gyventojams ar miesto svečiams. Esu įsitikinęs, kad šis savo misija ir architektūriniais sprendimais išsiskiriantis projektas taps dar vienu miesto traukos centru“, – teigė  kompanijos „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas.

Šalia namų – istorinė aikštelė

2022-aisiais šalia „Krepšinio namų“ bus baigta savotiška mozaika – krepšinio aikštelė, sudėliota iš žalvarinių plytelių su vardais ir pavardėmis. 100 – su ryškiausių Lietuvos krepšinio asmenybių vardais.

Pirmoji simbolinė plytelė aikštelės viduryje skirta Steponui Dariui – asmenybei, atvežusiam krepšinį į Lietuvą. Šioje aikštelėje gali įsiamžinti bet kuris pasaulio žmogus arba įmonė/organizacija bei taip prisidėti prie istorijos kūrimo. Susidomėjimas šia akcija šiuo metu yra didelis: įsiamžina ne tik Lietuvoje, tačiau ir užsienyje gyvenantys krepšinio aistruoliai, užsienio krepšinio federacijų bei FIBA vadovai.

Oficialiai simbolinė aikštelė bus atidaryta 2022 m. balandį, minint Lietuvos krepšinio šimtmetį.

Muziejaus vizija

Taip pat planuojama, kad prie įėjimo į „Krepšinio namus“ iškils krepšinio pradininko Jameso Naismitho statula.

„RAA atstovai patarė neapsiriboti vien Kaunu ir Lietuva – parodyti, kad krepšinis – viso pasaulio žaidimas, o Lietuva jo žemėlapyje užima labai svarbią vietą“, – sako muziejų administruojančios VšĮ „Krepšinio namai“ direktorė Živilė Belejevaitė.

Kanadiečio, sugalvojusio krepšinį 1891-aisiais, statula įsikurs šalia didelio ąžuolo, kurį puslankiu apglėbė variu dengtas statinys. Teritorijoje toliau liks augti ir kiti medžiai, kurie suteiks namų jaukumo pojūtį. Toks buvo architekto Gintauto Natkevičiaus sumanymas.

Pats muziejus užims maždaug 70 proc. vieno moderniausių ne tik Lietuvoje, tačiau ir Europoje bei Baltijos šalyse pastato erdvių.

Antrajame aukšte bus įrengta istorinė interaktyvi ekspozicija. Salės centre stovės konsolė su ekranais, kurie muziejaus lankytojams pasakos ne tik pasaulinę krepšinio raidą, tačiau ir perkels juos į krepšinio aikštę, leis pasijusti tikru aistruoliu. Ten pat bus sudėlioti pagrindiniai Lietuvos krepšinio trofėjai.

Nusileidus į pirmąjį aukštą lankytojų lauks kelios interaktyvios žaidimų stotelės, kuriose lankytojai galės išmėginti savo reakciją, šoklumą ir rankos taiklumą.

„Bus galima varžytis su konkrečiu krepšininku. Geriausi rezultatai bus fiksuojami. Taip pat bus galima ir virtualiai pabendrauti su pasirinkta krepšinio žvaigžde“, – pasakoja Ž. Belejevaitė.

Savo interaktyvias zonas turės ir muziejaus partneriai – NBA ir „Nike“. Bus galima nusifotografuoti su NBA žvaigžde. Ypatingą vietą užims esporto erdvė. Ji kuriama taip pat bendradarbiaujant su NBA. Planuojama įkurti ir esporto mokyklą. Planuojamos ir vaikų vasaros stovyklos.