• Matau Kauną žurnalas
  • 2023-08-02
  • 352 peržiūros

Atsinešti gamtą į namus: balkono sodai

Basomis vaikščioti po žalią kiemo žolę ar ramiai atsipūsti po sode augančia obelim – be galo malonu, tačiau mieste sunkiai įgyvendinama. Jaudinantis ir galimybių kupinas miesto ritmas kviečia namais laikyti ne privačius namus, o efektyviai išplanuotus butus. Visgi, natūraliai gamta besigrožinčios akys skelbia, kad žalumos atsinešti galime ir į mažesnes buto erdves. Akys – visiškai teisios.

Socialiniuose tinkluose praūžusi kambarinių augalų manija daugelio butus jau pavertė mobiliomis džiunglėmis. Visgi, daugybė žmonių vis dar abejoja dėl pirmųjų lapuočių įsigijimo: darbo daug, o naudos… nežinia kiek. Iš tiesų, tyrimų duomenimis, kambariniai augalai suteikia svarių sveikatos privalumų. Pastebėta, kad jie mažina stresą ir gali būti naudojami kaip terapinė priemonė žmonėms, susiduriantiems su emocinės sveikatos problemomis. Taip pat, būtent gyvi augalai namuose gerina produktyvumą ir susikaupimą darbo metu. Net jei tai neįtikina įsigyti pirmosios gėlės, iš interjero dizaino perspektyvos, jie taip pat yra puikus sprendimas. Augalai į erdvę įneša gyvybingumo, jaukumo, suteikia elegancijos ir padeda kurti malonesnę atmosferą.

Pasaulį užplūdus naujausioms tvarumo tendencijoms, kambariniai augalai pradėti naudoti ne tik dėl grožio, bet ir dėl vienos pagrindinių jų funkcijų – kaip maisto šaltinis. Ant saulėtos palangės visai nesudėtinga įrengti vaistažolių ar prieskoninių žolelių sodus, o turint balkoną ar terasą, galimybės tampa praktiškai neribotos. Išnaudojant vertikalų augimo plotą, pasiruošiant iš anksto ir tinkamai išrenkant bei derinant augalus – visiškai realu balkone sukurti produktyvią gamtos oazę.

Į ką atkreipti dėmesį prieš kuriant sodą balkone?

Prieš sukuriant sodo planą, pirmiausiai išsiaiškinkite, kiek svorio gali išlaikyti balkonas – sodinimui naudojama žemė bei įranga gali būti sunki, ypač po laistymo. Balkono kryptis taip pat vienas svarbiausių aspektų, nuo kurio priklauso augalų pasirinkimas ir išdėstymas. Jei didžiąją dienos dalį čia šviečia saulė – rinkitės karštį toleruojančius augalus (pomidorus, paprikas, braškes, bazilikus, krapus), o jei dažniau vyrauja šešėlis – pavėsį mėgstančias žoleles, daržoves ar gėles (rozmarinus, raudonėlius, petražoles, salotas, rukolą).

Kaip efektyviai išnaudoti erdvę balkone?

Net jei terasa ar balkonas nepasižymi įspūdingu dydžiu, sodą planuojant vertikaliai, galėsite sutalpinti daugybę augalų. Pasirūpinkite prie lauko sienos priveržiamomis lentynomis, atviromis spintelėmis ar staliukais, o jei balkonas turi lubas – čia galite įsukti kabliukus, kurie leis pakabinti dar daugiau gėlių. Išnaudokite balkono turėklus: naudodami ant turėklų besilaikančius vazonus išnaudosite daugiau vietos. Taip pat šie vazonai suteiks šešėlį pavėsį mėgstantiems augalams, kuriuos galėsite talpinti balkono turėklų apačioje.

Pasiruoškite iš anksto

Plastikiniai bei keramikiniai vazonai gali būti brangūs, tad artėjant šiltajam sezonui laikas pradėti ieškoti tvarių sprendimų augalų sėjimui ir sodinimui. Ankstyvą pavasarį ant palangės jau galite sėti žoleles, pomidorus, paprikas ir kitus augalus, iš anksto paruošiant juos pakankamai trumpai lietuviškai vasarai. Sėjimui puikiai tinka kiaušinių dėklai, nupjauti plastikiniai buteliukai, plastikiniai indeliai nuo salotų ar grybų. Atšilus orams mažuosius augalus galėsite perkelti į didesnius vazonus ar suteikti antrą gyvenimą kibirams, didelėms skardinėms ar net transformuotoms medinėms paletėms.

Keletas patarimų

Nenuvertinkite dirvožemio svarbos – kokybiška ir mineralais turtinga žemė suteiks gyvybę žalesniems, vešliems ir daugiau derliaus duodantiems augalams. O kad jis išvis pasirodytų, sodelyje atraskite vietos bent keliems žydintiems augalams, kurie pritrauks žiedadulkes nešiojančius vabzdžius. Taip pat balkone galite įrengti komposto dėžę – taip prisidėsite prie tvaresnio gyvenimo būdo ir gaminsite puikias trąšas savo naujiems augalams. Ir, svarbiausia, nepamirškite palikti laisvos erdvės mažam staliukui ir kėdei – tai neabejotinai taps mėgstamiausia kavos gėrimo ir knygų skaitymo vieta.