• Matau Kauną žurnalas
  • 2023-05-18
  • 712 peržiūros

Jaukių namų filosofija: Hygge Aleksote

Jei kada jautėte neapsakomo komforto ir jaukumo jausmą susisukus į pledą su mylima knyga rankose – tikriausiai patyrėte hygge. Hygge – tai vertimo neturintis danų ir norvegų kilmės žodis, apsakantis širdį šildantį jaukumą ir pasitenkinimą būnant patogioje aplinkoje. Tai lyg jaukių namų filosofija, kurią į savo būstą galite įnešti ir jūs.

Hygge konceptas tapo itin populiarus pastaraisiais metais, žmonėms beieškant naujų būdų kaip pagerinti gyvenimo kokybę, savijautą ir aurą namuose. Nenuostabu, kad daug metų iš eilės laimingiausių šalių sąrašuose karaliaujantys skandinavai atsakymą į šią paslaptį jau žino ir vadina jį hygge. Tačiau kaip jaukūs namai gali padėti pasijusti geriau ir kodėl tai svarbu emocinei sveikatai bei savijautai?

Jaukių namų psichologija šaknijasi iš prigimtinio žmogaus poreikio jausti saugumą ir užtikrinimą . Tik tuomet buvimas namuose suteikia pasitenkinimą, ramybę ir padeda nuraminti po dienos darbų neretai įsisiautėjantį stresą. Tačiau hygge reiškia daugiau nei ramią vienatvę – viena svarbiausių šio koncepto dalių yra bendrystės ir rūpesčio kitam žmogui jausmas. Būnant kartu ir panyrant į jaukų pokalbį, nervinė sistema palengva atsipalaiduoja ir leidžia stresą mintyse pakeisti ramybei bei pasitenkinimui.

Išpopuliarėjus šiam konceptui, kaip ir su kitais populiariais reiškiniais, jis tapo lyg prekiniu ženklu ir dabar visai nenuostabu pamatyti pledą, kakavą ar žvakes pažymėtas hygge žodžiu. Tačiau specialistai pataria neskirti tiek dėmesio naujiems pirkiniams – hygge slepiasi ne daiktuose. Viena pagrindinių šios filosofijos idėjų yra tai, kad laimė slepiasi mažose detalėse. Žinoma, tai gali būti puodelis karšto vyno, jaukios kojinės ar kvapi žvakė. Visgi, specialios „hygge“ pažymėtos prekės parduotuvėse neprivers pasijusti kitaip, nei bet kuris namuose turimas daiktas. Mintis reikėtų nukreipti ne į materialią išorę, o savo vidų. Įsiklausius į savo jausmus, pavyks atrasti mažų džiaugsmų užuomazgas, kurias puoselėjant, kaskart bus juntama laimė. Kaip sakoma – džiaugsmas yra įprotis, tad nuolat ieškant savo dienoje gražių detalių, džiaugsmas automatiškai aplankys kad ir geriant rytinę kavą ar kalbantis su draugais.

Žinoma, nereikia nuvertinti ir interjero svarbos. Jaukūs ir šilti namai padeda lengviau atsipalaiduoti bei skirti visą savo dėmesį mažų kasdienybės džiaugsmų paieškai. Kad skandinavišką gyvenimo kokybę pajusti būtų lengviau, pateikiame keletą patarimų, į ką atkreipti dėmesį, norint hygge atnešti ir į savo namus.

Šiluma. Ugnis žmonių namuose nuo senovės užėmė gyvybiškai svarbią vietą. Nors dabar dauguma patalpų šildomos radiatoriais, plevėsuojanti ugnies liepsna vis dar ramina ir šildo. Ne visi turime galimybę svetainę papildyti židiniu, tačiau įdomios, skirtingų formų ir dydžių žvakės ne tik puikiai papuoš namų interjerą, bet ir atneš į vidų šiltą jaukumą. Žinoma, svarbu pasirūpinti ir tinkama temperatūra namuose: gyvenamuosiuose kambariuose (išskyrus miegamąjį) rekomenduojama palaikyti apie 20–22° C temperatūrą.

Žaluma. Augalai namuose padeda sukurti jaukią, raminančią atmosferą ir puikiai pagyvina interjerą. Geriausia rinktis gyvus augalus, tačiau jei neturite noro jų prižiūrėti – dirbtiniai augalai taip pat gali tapti mielais akcentais. Nepamirškite žaliuojančia gyvybe papuošti ir vonios kambario, čia sėkmingai vešėti gali tamsą mėgstantys augalai, kaip įvairūs sukulentai, papartis, skindapas, orchidėja ar sansevjera.

Tekstūros. Skirtingos tekstūros namams suteiks vizualinio įdomumo, sluoksniškumo, gylio pojūtį ir, žinoma, patogumo jausmą. Galvojant apie šiltą, jaukią erdvę, mintyse pirmiausiai iškyla megztos, pūkuotos ir minkštos tekstūros, kuriomis pasižymi kilimai, megztiniai, pledai ar nerti užtiesalai. Šias tekstūras derinant su natūraliais paviršiais, kaip medis, plytos ar metalas, interjere atsiskleis gražus jaukus kontrastas.

Jauki erdvė. Po sunkios dienos grįžus namo dažnai norisi dar ne nuvirsti į minkštus lovos patalus, o skirti laiko sau ir visiškai atsipalaiduoti ramybėje. Tam labai praverčia apdairiai sukurta poilsio erdvė. Jai paskirti galite atokesnį kampą svetainėje, miegamajame ar kitoje ramioje vietoje. Pasirūpinkite patogiu krėslu, kavos staleliu, šilta blankia šviesa, minkštomis pagalvėlėmis, pledais, žvakėmis ar kitais mielais daiktais. Poilsio kampelis greitai taps mėgstamiausia skaitymo ir atsipalaidavimo vieta.

Prisiminimai. Kiekviena nuotrauka su besišypsančiais draugais, vaikų pieštas atvirukas ar iš medaus mėnesio parvežtos paplūdimio kriauklelės slepia šiltus prisiminimus. Šių akimirkų neverta slėpti stalčiuose – tai puikios jaukaus interjero detalės. Dailiuose rėmeliuose įrėmintos nuotraukos, piešiniai ar net svarbius gyvenimo įvykius primenantys daiktai papuoš sienas ir sukurs namuose mielą, šiltų prisiminimų kupiną atmosferą.

Hygge – daugiau, nei pavieniai daiktai ar interjero sprendimai. Tai patogios, gyvenimui sukurtos aplinkos ir pozityvios gyvenimo filosofijos visuma, įgalinanti džiaugtis net mažiausiais malonumais. Žinoma, kasdienių problemų apsuptyje kartais sunku įvertinti ar pastebėti nedidelius džiugesio krislelius, tačiau tai yra įprotis, kurį galima išlavinti. Pabandykite kiekvieną dieną nufotografuoti geriausią savo dienos dalį ir vakare apmąstykite, kodėl ji nudžiugino. Darant tai kiekvieną dieną, automatiškai atkreipsite dėmesį į mažus gyvenimo stebuklus ir hygge aplankys ne tik širdį, bet ir namus.