• Matau Kauną žurnalas
  • 2023-12-07
  • 178 peržiūros

Namų kvapas: kaip sukurti atmosferą kvapų pagalba

Sunku pasakyti, kuo kvepia namai. Atsiminimais, vaikyste ir mamos šalikais, cinamonu, indų plovikliu ir ramybe. Aprašyti šį ypatingą kvapą beveik neįmanoma, o pastebime jį tik tada, kai jo ilgesingai trūksta. Įsikrausčius į naują gyvenamąją vietą, akys puola džiaugtis gražia erdve bei vaizdais. Tačiau uoslė išduoda, kad kažko trūksta, kažko, kas butą ar namą paverčia namais. Tai – namų kvapas.

Kvapai daro didelę įtaką mūsų nuotaikai, emocinei būklei bei prisirišimui prie naujos vietos. Tyrimų duomenimis, kvapai veikia smegenų centrus, kurių neliečia visi kiti pagrindiniai kūno pojūčiai. Šios smegenų dalys atsakingos už emocijas ir atsiminimus. Būtent todėl obuolių pyrago kvapas verčia nusišypsoti, o pjaunamos žolės aromatas – paklysti vaikystės svajose. Kvapai daro tiesioginę įtaką nuotaikai ir bendrai savijautai. 

Žinoma, tam, kad tarp naujų sienų šokinėtų širdžiai mieli aromatai, nereikia laiko mašinos – aromato magiją galite sukurti patys. Yra įvairių būdų tai padaryti, tačiau pastaruoju metu visuomenė bei medicinos specialistai atkreipia dėmesį į aromaterapiją. Tai eterinių aliejų bei kitų natūralių medžiagų naudojimas, siekiant pagerinti sveikatą bei emocinę savijautą. Iš tiesų, aromaterapija kartu ir menas, ir mokslas, naudojamas jau nuo senųjų civilizacijų laikų. Kalbama, kad net Kleopatra negalėjo atsispirti eterinių aliejų žavesiui.  

Atsikrausčius į naują gyvenamąją vietą, aromaterapija – vienas greičiausių būdų sukurti jaukią namų atmosferą. Populiariausi būdai panaudoti aromaterapiją namuose yra kvapų difuzoriai, oro drėkintuvai ir aromaterapinės dulksnos. Jų veikimo principas labai paprastas – į vandenį įlašinami keli lašeliai pasirinkto eterinio aliejaus ir jis paskleidžiamas po namus purškiamos dulksnos ar garų pavidalu.  

Vandens ir eterinio aliejaus mikstūra, įpilta į purškimo buteliuką, nuspalvina namus žaviu aromatu, o prieš miegą ja taip pat galite apipurkšti pagalves. Įdomus sprendimas vonioje pakabinti eukalipto šakelę. Maudantis karštame duše ar gulint vonioje, šiluma ir kylantys garai atgaivina joje slypinčius eterinius aliejus, tad visas kambarys pakvimpa gaivia ramybe. Taip pat galite išbandyti kelis lašus pasirinkto ekstrakto ir besimaudant vonioje – tam puikiai tinka citrinų, eukalipto eterinis aliejus. Galiausiai, gardžiu, vaikystę primenančiu pyrago aromatu apsigobia visi namai, orkaitėje paskrudinus cinamono, gvazdikėlio, kardamono prieskonius. Po tokios procedūros ir prieskoniai įgauna gilesnį, turtingesnį skonį. 

Eterinių aliejų kvapai ne tik pažadina prisiminimus, bet kiekvienas iš jų daro įtaką nuotaikai bei savijautai. Šias savybes galima pasitelkti savo naudai ir net suderinti kiekvieno kambario funkciją su kvapų suteikiama nuotaika bei atmosfera. Rozmarinas su citrina puikiai tinka darbo kambariui – padeda lengviau susikaupti, gerina atmintį ir yra idealus pasirinkimas proto skaidrumui. Vonioje puikiai tinka mėtos ir citrinos aliejai – jie suteikia energijos, kelia nuotaiką, kad žvaliai sutiktumėte rytą. Miegamajame rekomenduojamas raminantis ir atpalaiduojantis levandų kvapas. O virtuvėje bei svetainėje gerą atmosferą sukurs nostalgiški, vaikystės prisiminimus atgaivinantys žiemos prieskonių (cinamono, muskato, imbiero) kvapai. 

Aromaterapijoje galimybės išties neribotos: skirtingų eterinių aliejų derinimas tarpusavyje ir įvairūs jų panaudojimo būdai kiekvienam leidžia atrasti sielai artimą kvapą. Visgi, kad namai netaptų aromatų mišraine, reikėtų pagalvoti apie jų suderinamumą. Klasikinės kombinacijos leidžia jas panaudoti kaip atspirties tašką, prieš pridedant dar daugiau kvapų. Keletas iš jų: levanda ir citrina, cinamonas ir apelsinas, greipfrutas ir ramunėlė, kiparisas ir bergamotė, kedras ir apelsinas. Pirmuosius kartus išbandant aromaterapiją, šie deriniai padės suprasti, koks kvapas jums tinkamiausias. O toliau jau viskas priklausys nuo jūsų fantazijos. 

Nuotraukų, paveikslėlių ir įvairiausių vaizdų pasaulyje nepamirškime uoslės – tai be galo svarbus pojūtis, išlaisvinantis atsiminimus ir veikiantis nuotaiką bei emocijas. Juk baldų, sienų ir daiktų visuma dar nėra namai, kartais jiems visiems sujungti į širdžiai artimą vietą trūksta tik to vieno ir nepakartojamo namų kvapo.