• Patarimai
  • 2021-06-09
  • 2678 peržiūros

Būsto vėdinimo sistemos: ką rinktis ir kokios dažniausios sistemų įrengimo klaidos?

Pagal naujausius statybos reglamentus, naujai statomuose A ir aukštesnės energinės klasės pastatuose reikalaujama įsirengti oro vėdinimo, dar kitaip – rekuperacijos sistemą. Rekuperacijos sistema užtikrina tinkamą oro cirkuliavimą patalpose, palaiko reikiamą kambario temperatūrą, valo patalpose esantį orą, tad yra neatsiejama naujo būsto dalis. Visgi, rinkdamasis tinkamas sistemas, dažnas susiduria su įvairiomis problemomis, įrengimo metu padaroma klaidų, kurios vėliau neužtikrina kokybiško vėdinimo. Apie tai, kaip to išvengti, pasakoja įmonės „Viskas Vėdinimui“ vadovas Giedrius Jakimčius.

Kokia yra vėdinimo sistemos nauda būstui?

Vėdinimas – tai procesas, kai oras iš patalpos šalinamas į lauką, o vietoje jo į vidų tiekiamas lauko oras, paprastai tariant – lauko ir vidaus oro mainai. O rekuperacija – mechaninis vėdinimas rekuperatoriaus pagalba.

Šiuolaikiniai, pagal naujus statybos reglamentus statomi (A ir aukštesnės energinės klasės) namai, yra itin sandarūs, tad per langus ar kitus mikroplyšius oras necirkuliuoja. Be rekuperacinio vėdinimo ilgainiui tokiame pastate imtų kauptis pelėsis, alergenai, kvapai, dulkės ir kiti nepageidaujami elementai. Tokia vėdinimo sistema taip pat yra bene efektyviausias būdas šalinti perteklinę drėgmę, galinčią lemti pastato konstrukcijų gedimus, prastėjančias medžiagų termoizoliacines savybes.

Nors daugelis galvoja, kad namus išvėdinti galima plačiai atvėrus langą, toks būdas neužtikrina pakankamo oro cirkuliavimo, nėra pastovus, be to – išleidžiama šiluma, o į vidų įsileidžiamos dulkės ir triukšmas. O juk būtent gaivus ir neužterštas oras yra prioritetas. 

Jau pastebima, kad rekuperacinė vėdinimo sistema namuose tampa tokiu pat savaime suprantamu dalyku kaip ir apšvietimo ar šildymo sistema. Rekuperacinė vėdinimo sistema gali padėti sumažinti ir teršalų kiekį namuose, apie kuriuos dažnai net nesusimąstome – tai dažai, klijai, dulkės, buitinė chemija, tabakas, plastikas. Jei tokių medžiagų koncentracija ore didėja, galime pajusti nemalonius fizinius pojūčius (galvos skausmas, nosies užsikišimas ir pan.), kartais net neįtardami priežasties.

Daugumai gali kilti klausimas – kaip veikia rekuperatorius?

Rekuperatorius yra prietaisas, vienu metu ir vėdinantis patalpas, ir saugantis viduje esančią temperatūrą. Rekuperacija nuo natūralaus vėdinimo skiriasi tuo, kad iš patalpų išeinantis oras perduoda savo temperatūrą į patalpas tiekiamam orui, taigi nepatiriama šilumos nuostolių, o prietaiso filtrai apsaugo nuo nepageidaujamų aplinkos teršalų. 

namai_vilniuje_ventiliacija.jpg

Rekuperatorius veikia tokiu principu: per vieną ortakį iš lauko įleidžiamas oras į rekuperatorių, čia jis filtruojamas, sušyla rekuperatoriaus šilumokaityje ir tik tada įleidžiamas į patalpą. Ištraukiamas iš kambario oras taip pat prateka per rekuperatoriuje esantį šilumokaitį, jame atiduodamas savo šiluminę energiją iš lauko įeinančiam oro srautui. Tokiu būdu nejuntamas joks diskomfortas dėl šviežio oro – jis nebūna lauko temperatūros, patenka į patalpą jau sušilęs.

Kokios dažniausios vėdinimo sistemų įsirengimo namuose klaidos?

Bene dažniausiai pasitaikančios klaidos – neteisingai apskaičiuoti oro kiekiai, pavėluotai organizuojami darbai. Todėl klientus visada informuojame apie rekuperacinės vėdinimo sistemos įrengimo eiliškumą. Pirmiausia sistema suprojektuojama, sudaromas planas, numatomos angos, ortakių vedžiojimas per aukštus ir kitos detalės.

Montavimo darbai vyksta dviem etapais: pirmiausia iki rekuperatoriaus vietos vedžiojami ortakiai, montuojamos difuzorių dėžutės ir oro paskirstymo dėžės. Šiame etape labai rekomenduojama į lauką išgręžti skyles, nes darbas atliekamas šlapiu būdu, sukelia daug purvo. Atlikus šiuos darbus galima pereiti prie apdailos darbų, sienų dažymo ir kt. Antrame etape pakabinamas ir pajungiamas rekuperatorius, montuojami oro skirstymo difuzoriai. Galiausiai atliekamas oro srautų sureguliavimas, kad rekuperacinė vėdinimo sistema veiktų kuo racionaliau.

nauji_butai_vilniuje_difuzorius.jpg

Dar viena klaida – bandymas viską suplanuoti pačiam, informacijos ieškant interneto platybėse. Nors buitiniame segmente dauguma naujos statybos namų gana panašūs, o vėdinimo sistemos planavimas nelabai sudėtingas, projekto sudarymui visad rekomenduojame kreiptis į specialistą. Sudarydamas sistemos planą specialistas skaičiuoja reikalingų montavimo medžiagų kiekį, numato oro tiekimo bei šalinimo vietas būste, įvertina reikalingą rekuperatoriaus veikimo galingumą ir kt., taip išvengiant perteklinės ar nepakankamos rekuperacinės sistemos įrengimo.

Ar namų vėdinimo sistema – brangus malonumas?

Rekuperacinės vėdinimo sistemos įrengimo kaina labiausiai priklauso nuo būsto dydžio. Butui ar nedideliam namui pilnos sistemos su montavimo medžiagomis, kokybišku rekuperatoriumi, montavimo darbais kaina preliminariai prasideda nuo 2500 eur, didesniam namui – nuo 3500 eur.

Į ką atsižvelgti renkantis vėdinimo sistemą? 

Siūlome išsirinkti žinomo ir tikrai patikimo gamintojo rekuperatorių. Apgalvokite rekuperatoriaus vietą būste – dažniausiai tai pagalbinės namų patalpos (katilinė, sandėliukas), taip pat drabužinė, tambūras ar vonia. Svarbu, kad patalpoje nebūtų temperatūros svyravimų. Numatykite lauko grotelių vietą. Renkantis vėdinimo difuzorius ar sienines groteles tai darykite iš anksto derindami su apšvietimo planu ir bendra interjero stilistika. Priglaistomi difuzoriai montuojami prieš lubų įrengimą, tad juos įsigykite iš anksto.