Bendra informacija
Pastarųjų ir šių metų interjero tendencijos skelbia apie žmogaus ryšio su gamta stiprinimą ir siekį gyventi tvariau. Tai įgyvendinti bandoma įvairiais būdais, o vienas įdomiausių ir naujausių – molio tinko sienos. Specialistė apžvelgia tokio vidaus apdailos sprendimo privalumus ir pasakoja apie galimybes patiems nesunkiai jį įsirengti namuose.
Susidomi net Pietų Korėjoje
Kaip prisimena 2016 metais prekių ženklą „Mr. Clay“ Alytuje įkūrusi Raimonda Radvilavičienė, molio tinkas tuomet atrodė labai nišinis produktas. Tačiau laikui bėgant tapo vis labiau mėgstamu savo namus įsirengiančių naujakurių ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Baltijos šalyse, Lenkijoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Graikijoje, Anglijoje ir net Pietų Korėjoje. Viena svarbiausių tokio populiarumo priežasčių – medžiagos natūralumas.
„Molio tinko gamyboje naudojami įvairūs mineraliniai ar žemės pigmentai, marmuro ir smėlio užpildai, rudas bei baltas molis koalinas ir gamtinis polimeras celiuliozė. Kitaip sakant, molio tinke nėra jokių kenksmingų cheminių medžiagų, jis neskleidžia žmonių sveikatai ir aplinkai galinčių pakenkti lakiųjų organinių junginių. Svarbu, kad molio tinkas yra visiškai pralaidus garams – nors ir gerai įgeria drėgmę, vėliau ją visą atiduoda atgal į patalpą. Tai leidžia iki minimumo sumažinti pelėsio atsiradimo riziką“, – teigia R. Radvilavičienė.
Dėl pralaidumo garams molio tinko valymas yra kiek kitoks. Jo negalima valyti šlapiai ir smarkiai trinant, nes gali likti žymės. Aptaškius purvinais skysčiais ar vaikams jas pažymėjus flomasteriais, reikėtų naudoti audinių baliklį. Batų ar kitų atremtų daiktų paliktas dėmes rekomenduojama valyti sausu ir švariu šepetėliu ar švelnia švitrinio popieriaus kempinėle.
Pritaikomas bet kuriame interjere
Kitas molio tinko privalumas – galėjimas jį įrengti kone bet kurioje patalpoje. Kadangi netraukia į save dulkių, toks paviršius – itin tinkamas alergiškiems žmonėms. Molio tinką taip pat galima naudoti patalpose, kuriose įrengtas židinys ar mėgstamos deginti žvakės – šiam paviršiui suteikta žemiausia degumo klasė A1.
„Kadangi molio tinkas puikiai tinka dengti net tokius paviršius kaip stiklas, plytelės, baldinės plokštės, jį pamėgo ir interjero dizaineriai. Jie šią medžiagą įvertinama ir dėl jaukaus vaizdo, natūralių spalvų bei faktūrų. Esant poreikiui, molio tinką galima net lakuoti. Dėl plataus panaudojimo ir savo ypatybių molio tinkas netolimoje ateityje bus įprastas ir savaime suprantamas pasirinkimas vidaus sienų apdailai“, – įsitikinusi pašnekovė.
Anot jos, lemiamu faktoriumi, ar įsirengti molio tinko sienas, tampa gyvenimo būdas, estetikos suvokimas ir požiūris į tvarumą. Molio tinko mišinio gamybai naudojamos natūralios medžiagos, kurių gavyba ir paruošimas reikalauja mažiau energijos. Be to, gamybos proceso metu nesusidaro jokių produkcijos atliekų ar nuotekų. Jei molio tinko sienos nepadengiamos jokiomis sintetinėmis medžiagomis kaip lakai ar dažai, nusidėvėjusį ir sudrėkintą tinką galima nuimti be jokių dulkių. Negana to, subėrus nusidėvėjusį tinką į talpą ir užpylus vandeniu, tereikia permaišyti ir panaudoti vėl.
Įsirengia ir patys
Radvilavičienė pastebi, kad molio tinko apdailos darbai atliekami daug greičiau, nei, pavyzdžiui, renkantis įprastus dažus. Sienas pakanka tik kruopščiai paruošti iki glaistymo. Taip sutaupoma laiko ir išvengiama į kvėpavimo takus galinčių patekti dulkių.
Patį molį galima liesti rankomis, jis lengvai nusiplauna nuo odos ir drabužių, todėl dažnai molio tinko apdailą įsirengia ir patys gyventojai. Norint nuspręsti, ar tai daryti patiems, ar visgi patikėti darbą profesionalams, reikėtų įvertinti keletą aspektų.
„Visų pirma, vertėtų atsižvelgti į turimą biudžetą. Taip pat būtina įsivertinti, ar pakaks laiko šiam darbui. Svarbi ir estetika – molio sienas įrengiant ne profesionalams, dažnai pasitaiko įvairių klaidelių ir netobulų kampų, ne viskas atliekama idealiai. Jei tai vėliau neerzins, molio tinko sienas galima įsirenginėti ir patiems. Daug kam tokia veikla teikia malonumą, tad padarius darbą šie žmonės nesureikšmina minimalių defektų“, – pastebi „Mr. Clay“ įkūrėja ir priduria, kad abejojantiems ar norintiems molio tinko sienas įsirengti kokybiškiau, rengiami net specialūs kursai.
Nuotraukų autorystė: