Bendra informacija
Liepos ir rugpjūčio mėnesiais dažnas mūsų neapsieina be tolimesnių kelionių, o šios be suvenyrų. Iš svečių šalių ne tik artimiesiems, bet ir sau parsivežame įvairiausių daiktų, kurie savo vietą randa namų interjere. Kokius suvenyrus galinčius papuošti namus geriausia parsivežti iš skirtingų šalių bei kaip juos eksponuoti namuose?
Viena populiariausių Lietuvos gyventojų atostogų krypčių – Turkija. Didelė dalis iš šios šalies parsivežamų suvenyrų – lengvai panaudojami buityje: lengvi medvilniniai ar lininiai rankšluosčiai; pagalvių užvalkalai; rankų darbo keramika, dekoratyviniai variniai indai; autentiški kavos ar arbatos rinkiniai; rytietiški stalo padėkliukai; maži kilimai... Pastaruosius galima kabinti ir ant sienos kaip viso kambario pagrindinį akcentą.
Kita visai šalia esanti populiari atostogų kryptis – Graikija. Iš jos keliautojai parsiveža ganėtinai panašius suvenyrus kaip iš Turkijos, pavyzdžiui, interjero detale tampančią „mėlynąją akį“ („Mati“ (Turkijoje panašus amuletas vadinamas „Nazar Boncuğu“). Graikijoje populiarūs alyvuogių medžio dirbiniai – dubenėliai, lentelės, šaukštai ir net žvakidės, kurie neabejotinai lengvai ras vietos kiekvienuose namuose. Didelio populiarumo susilaukia keramikinės amforos kopijos ir keraminiai padėklai su graikiškomis scenomis. Šios šalies salose populiarūs mėlynos ir baltos spalvų dubenėliai, vazos, jūriniai mazgai ir laivų miniatiūros. Daliai šių suvenyrų tikrai prireiks atviros lentynos, stiklinės vitrinos ar „plūduriuojančios“ lentynėlės.
Suvenyrai iš Pietų Europos – lengvai pritaikomi namuose
Iš atostogų Ispanijoje, Portugalijoje ir Italijoje dažnai parsivežami itin populiarūs keramikos dirbiniai – spalvingos rankų darbo lėkštės, dubenys, citrinų motyvais puošti padėklai. Pasirinkimas taip pat priklauso ir nuo aplankomo regiono. Pavyzdžiui, iš Sicilijos dažnai persivežamos žmogaus galvos vazos „Testa di Moro“, iš Venecijos – teatro kaukės ar veidrodžiai, iš Toskanos – lininiai rankšluosčiai ir staltiesės. Kabinti prie durų tinka nedidelės keramikinės plytelės su vardais ir įvairiomis frazėmis.
Labai panašius suvenyrus Lietuvos gyventojai parsiveža iš Ispanijos. Tiesa, veidrodžiai ir tekstilės gaminiai – su tam kraštui būdingais mozaikos motyvais, kaukės ir vėduoklės susietos su populiariu flamenko šokiu, plytelės – su architekto Antoni Gaudi kūrinių įkvėptais raštais.
Nuostabi šalis interjere panaudojamiems suvenyrams – Portugalija. Vienas populiariausių suvenyrų – kaip padėkliukai ir lentynų užpildymui tinkančios dekoratyvinės plytelės Azulejos. Kadangi jos – ne tik su mėlynais raštais, bet ir gyvūnais bei miesto vaizdais, nedideles ir stilingas kompozicijas galima sukurti vonioje ir virtuvėje. Plytelėse vaizduojamas ir vienas šalies simbolių – „Galo de Barcelos“ (laimės gaidys). Jį galima rasti ir ant populiarių korkmedžio dirbinių: padėkliukų, dėžučių, paveikslėlių rėmelių ir kt.
Kai norisi egzotikos
Keliautojai iš Lietuvos vien tik Europa neapsiriboja – populiarėja tokie tolimi kraštai kaip Japonija, Kinija ir Tailandas. Iš tolimosios Japonijos turistai į lagaminus dažnai talpina kimono, kurį galima kabinti vietoje paveikslo net ant sienos. Ne ką mažiau populiarios įvairios vėduoklės ir origami kompozicijos (subtilios popierinės gervės, kiti gyvūnai, gėlės ir pan.). Pastarosios gali papuošti ne tik lentynas, jos gali būti kabinamos ant siūlų.
Iš Kinijos taip pat dažnai parsivežama rankų darbo vėduoklių, kurios naudojamos ne tik pagal paskirtį, bet ir kabinamos ant sienų, netgi įrėminamos. Populiarūs ryškūs šilkiniai siuvinėti audiniai, kurie namuose tampa staltiesėmis ir lyg paveikslais ant sienos, ir raudoni prie įėjimo virš namų durų kabinami laimės pakabukai. Žinoma, nereikėtų pamiršti išmargintų porceliano vazų ir indų.
Šilko produktai, pavyzdžiui, išsiuvinėti pagalvėlių užvalkalai populiarūs keliaujant ir į Tailandą. Populiarumo sulaukia ant sienų kabinamos drožinėtos sieninės plokštės ir mandalos. Taip pat vienas šios simbolių – drožinėti drambliai, kurie simbolizuoja laimę ir išmintį bei idealiai tinka eksponavimui lentynose, ant kavos staliukų ir naudojimui kaip knygų atramos.
Eksponavimui – keli patarimai
Kiekvienoje šalyje galima rasti panašių suvenyrų – ne tik tekstilės ir keramikos darbų, bet ir knygų žymeklių, įvairių dėžučių, vietiniais kvapais pripildytų žvakių. Taip pat – spaudinių ar miniatiūrinių skulptūrėlių, kurios simbolizuoja tam tikrus žymius aplankytos šalies objektus: Romos koliziejų, Pizos bokštą, Lisabonos tramvajų, Eifelio bokštą ir panašiai. Vienas populiariausių suvenyrų kiekvienoje šalyje – magnetai ant šaldytuvo. Visgi, apkrauti šio buities prietaiso metalu nerekomenduojama dėl estetinių sumetimų – daug geriau naudoti metalines plokštes ant sienos. O patys magnetukai turėtų būti panašaus stiliaus ir medžiagos.
Brangesnius ar mielesnius širdžiai suvenyrus galima eksponuota specialiai tam išskirtoje lentynoje ir apšviesti LED ar kitokiais sprendimais. Tuomet šie daiktai gali tapti visų namų akcentu. Kitas svarbus patarimas – saiko jausmas. Geriau neperkrauti erdvės suvenyrais, juos grupuoti. Pavyzdžiui, skulptūrėlėms paskirti vieną lentyną darbo kambaryje ar svetainėje. Jei iš kelionių parsivežama spaudinių, kaligrafijos darbų ar paveikslų, geriau jų nemaišyti ir eksponuoti skirtinguose kambariuose. Turint nemažai panašių, nedidelio formato meno kūrinių, juos galima sugrupuoti vienoje vietoje.
Norint išlaikyti saiką interjere, patariama nepersistengti ir iš kiekvienos kelionės parsivežti po vieną suvenyrą. Ypač gerai, jei jie yra panašaus stiliaus, praktiški ir panaudojami buityje.