• LT Articles
  • 2016-09-06

"Užupio etiudo" namus puoš meno instaliacijos

Vilniuje, Užupio rajone, iškilo nauji gyvenamieji namai „Užupio etiudas“. Mažaaukščių gyvenamųjų namų kompleksas, esantis Polocko ir Kreivojo skersgatvio sankirtoje, taps ypatinga vieta gyventi, savotiška galerija po atviru dangumi – namų aplinką puošia menininkės Audronės Dambrauskaitės kūriniai. 

„Užupis neretai vadinamas Vilniaus Monmartru, yra vienas iš prestižiškiausių sostinės rajonų, todėl plėtojant projektą norėjosi išskirtinio komplekso ne tik vertinant kokybę, bet ir prisidedant prie šio mikrorajono unikalumo puoselėjimo. Bendradarbiavimas su menininke A. Dambrauskaite leido komplekso teritorijoje „apgyvendinti“ menines instaliacijas“, – naują projektą pristato įmonės vadovas Kęstutis Vanagas. 

Menininkė su komanda iš akmens masės sukūrė 2,3 m aukščio ir beveik 7 m ilgio pano – stambų lipdinį ant  sienelės vidiniame kieme. Kartu pagaminti ir keturi 60–70 kg svorio ir beveik metro aukščio akmens masės rankų darbo vazonai gėlėms.  

„Šis pano imituoja jūros tėkmę, dangaus debesis. Tačiau tai nėra labai aiškus ir konkretus vaizdas – mano manymu, menas turi būti toks, kad pats žmogus sustotų, pagalvotų, improvizuotų ir matytų savaip. Tai pirmasis pano, kurį įgyvendinau lauke – tai padaryti yra labai sudėtinga, procesas reikalauja daug darbo ir specialių įrankių“, – apie kūrinį pasakojo A. Dambrauskaitė.   

Kompleksą „Užupio etiudas“, kurį puošia menininkės kūriniai, sudaro trys 2–3 aukštų namai su mansardomis, juose iš viso suprojektuotas 41 butas. Beveik du trečdaliai butų, kurių kvadratinio metro kaina svyruoja nuo 1689 iki 2729 eurų,  jau turi naujus šeimininkus, kurie jau įvertino gyvenimo Užupyje kokybę. Šiuo metu dar galima įsigyti dviejų ar trijų kambarių, 51–114 kv. m. ploto būstus.   Daugumos butų savininkai galės didžiuotis atsiveriančia unikalia panorama į senamiesčio stogus ir bažnyčių bokštus. 

„Patirtis rodo, kad prestižinio būsto pirkėjai išsiskiria aukštais reikalavimais: jie domisi pastato būkle, įrengimu, pageidauja terasos ar balkono, sutvarkytos aplinkos, erdvios automobilių stovėjimo aikštelės. Taip pat šie klientai linkę rinktis būstą su pilna apdaila ir aktyviai domisi jos kokybe, garantinių įsipareigojimų laikymusi. Todėl pranašumą vystytojams suteikia tai, kiek komfortą užtikrinančių elementų gali suteikti jų būsto projektas ir kaip jie vykdo savo įsipareigojimus“, – pirkėjų įpročius komentuoja „YIT Kausta“ vadovas K. Vanagas. 

Namų statyboms naudotos gelžbetonio ir mūro konstrukcijos, šlaitiniai stogai dengti skarda. Būtent tokie, skardiniai, stogai yra būdingi senajai Užupio architektūrai. Pastatų fasadus puošia klinkerio plytų apdaila, langus –mėtų os spalvos medinės langinės. Butai parduodami su jaukiais balkonais arba terasomis pirmuosiuose aukštuose.  

Šaltuoju metų laiku šilumą užtikrins butuose įrengti autonominiai dujiniai katilai. Po namais įrengta 49 vietų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė. 

Vadovaujant architektui Vytautui Janušaičiui, kvartalas suprojektuotas taip, kad sudarytų uždaros erdvės įspūdį – namų teritorija šiaurinėje pusėje ribojasi su apželdintu šlaitu įrengtos poilsio zonos ir kelios saugios žaidimų aikštelės vaikams. 

Tai ne pirmasis „YIT Kausta“ nekilnojamojo turto projektas Užupyje. 2007 m. įmonė sėkmingai įgyvendino „Krivių namų“ projektą Krivių gatvėje. Pirmasis šio projekto etapas pelnė architektūros parodos „Žvilgsnis į save“ diplomą už gerą gamtos, modernumo ir aplinkos gyvenimui simbiozę. Antrasis etapas „City 24“ organizuotame konkurse „Metų projektas 2007“ buvo apdovanotas Simbolinėmis graikų deivės Hestijos, globojančios namus ir jų gyventojus, statulėle. „Krivių namai“ buvo pripažinti „Geriausiu daugiabučių kvartalu“.