• Matau Kauną žurnalas
  • 2024-02-04
  • 130 peržiūros

Antras šansas: tvarumas ir patogumas namuose

Žemę tausojantys sprendimai palengva užvaldo mūsų pasaulį: taromatai, daugkartiniai šiaudeliai, elektriniai automobiliai bei saulės jėgainės ant stogų tampa įprasta kasdienybės dalimi. Šie pokyčiai džiugina, tačiau atsinešti tvarumą į namus vis dar atrodo kaip sunkiai pasiekiamas ar brangus užmojis, reikalaujantis daug apgalvojimo ir investicijų. Iš tiesų, taip nėra.

Raktas į tvarumą – pernaudojimas

Įvairių statistikų apie plastiko ir kitų atliekų taršą pilnas internetas ir ne be reikalo – tai vis dar opi problema. Senasis vartotojiškas modelis „imk – gamink – išmesk“ yra tikra priešingybė tvarumo idėjoms. Jas geriausiai atspindi žiedinis modelis, kurio esmė – pernaudojimas. Ši pernaudojimo ir tausojimo filosofija puikiai pritaikoma kuriant tvarią namų aplinką ir tai puikus būdas sutaupyti, kūrybiškai praleisti laisvalaikį ir prisidėti prie žalesnės ateities.

Tvarumas prasideda virtuvėje

Šiukšlinę namuose labiausiai tikėtina rasti virtuvėje, nes gaminant maistą namuose išmetame daugybę pakuočių. Vos keli paprasti sprendimai gali padėti to išvengti – pirmiausiai, daugkartiniai maišeliai apsipirkinėjant žymiai sumažins šiukšliadėžės turinio kiekį. Kitos nuo maisto gaminimo atliekančios šiukšlės gali būti pernaudojamos: plastikiniai grybų, salotų, pomidorų indeliai puikiai tinka mikro-žalumynų ar daigų auginimui ant palangės. Stiklainiai gali pasitarnauti kaip birių produktų laikymo indai, vazonėliai kambariniams augalams, indai maisto šaldymui ar net kaip žvakidės, pieštukinės bei stiklinės.

Kokybiški daiktai – tvarūs namai

Tvarumas ne visuomet yra apie pernaudojimą arba pirkinių atsisakymą. Įrenginėjant namus vienas tvariausių sprendimų, kuriuos galima priimti – investicija į kokybiškus, vietinių gamintojų sukurtus baldus ir interjero detales. Kokybiški baldai, daiktai pasižymi ilgesniu gyvenimo ciklu, patogumu bei vizualiniu patrauklumu. Jų ne tik nereikės dažnai keisti, atnaujinti, bet to daryti net nesinorės. Vietinių verslų palaikymas taip pat svarbi tvarių namų dalis. Nedideli verslai pasižymi mažesniu ekologiniu pėdsaku ir remti juos perkant produktus – visada gera idėja, tiek dėl ekonominių, tiek dėl tvarumo motyvų. Įrengdami naujus namus išskirtinį dėmesį skirkite virtuvei: jei jos įranga bei išplanavimas nebus patogūs, maisto gaminimas praras dalį žavesio ir dažniau rinksitės užsisakinėti iš restoranų ar pirkti pagamintus patiekalus. Šie pasirinkimai daro didesnę žalą gamtai, nei įjungta viryklė.

Tvarus kūrybiškumas

Medžiagų bei daiktų pernaudojimas skatina ne tik tvarumą, bet ir kūrybiškumą – iš perdirbimo veiklos gali gimti nauji hobiai ir įspūdingi dirbiniai ar interjero detalės. Pavyzdžių yra begalybė: iš senų džinsų pasiūti pamušalai, naujam gyvenimui prikelti baldai, gėlių vazonai iš plyšusių kamuolių, šviestuvai iš stiklainių, sūpynės iš spintelės dalių ir taip toliau. Tereikia atkreipti dėmesį į mažas detales ir išlaisvinti savo kūrybiškumą. Rezultatas – įvairiapusė nauda ir gamtai, ir namams, ir piniginei bei laisvalaikiui.

Tvaresnis gyvenimo būdas neprivalo būti sunki prievolė, verčianti atsisakyti gyvenimo malonumų. Nauda žemei bei nauda žmogui yra susiję tarpusavyje, tad į namus atnešus šiek tiek daugiau tvarių sprendimų laimės visi!