• Idėjų kambarys
  • 2025-05-09
  • 8 peržiūros

Baldų dažymas: galimybė lengvai ir tvariai atnaujinti namus

Norint pokyčių namuose įnešant daugiau gyvybės, dažnai griebiamasi teptuko ir dažų volelio. Tačiau galima atnaujinti ne tik sienas. Naujomis spalvomis bei įmantriais potėpiais vis dažniau pasiryžtama išmarginti ir baldus. Specialistas pataria, nuo ko pradėti, kokius baldus galima perdažyti, kaip išsirinkti tinkamiausias spalvas ir kaip nepadaryti tam tikrų dažniausiai pasitaikančių klaidų.

Baldų dažymo mada prasidėjo prieš gerą dešimtmetį, o dabar dažniausiai atnaujinamos virtuvės spintelės, spintos ir įvairios sekcijos, pastebi dažų gamybos ir prekybos lyderės Šiaurės Europos ir Baltijos šalyse UAB „Tikkurila“ dažų ekspertas Audrius Dryžas. Mostų teptuku ypač dažnai sulaukia seni baldai – norima juos išsaugoti ir pritaikyti šiuolaikiškame interjere. Kartais baldus bandoma paversti interjero puošmena ar pagrindiniu namų akcentu. Laisvės spręsti dėl dažomo baldo suteikia tai, kad galima perdažyti kone visus paviršius – medį, laminatą, plastiką ir net metalą. 

„Verta atnaujinti baldus tiesiog perdažant. Taip galima ne tik įnešti daugiau spalvų į interjerą, bet ir sutaupyti neperkant naujo baldo. Perdažant baldus taip pat prisidedama prie tvarumo, apsaugoma gamta ir gražinamas pasaulis“, – pastebi dažų ekspertas Audrius Dryžas ir priduria, kad priklausomai nuo baldo specifikos, jį galima ir perlakuoti, vaškuoti bei aliejuoti.

Jis pastebi, kad anksčiau baldai dažniausiai buvo perdažomi baltai. Dabar vis dažniau pasirenkami pasteliniai atspalviai (ypač samanų), dažnėja ir ryškių spalvų pasirinkimai. Pastaraisiais metais išpopuliarėjo tendencija dažyti tik tam tikras seno, bet kokybiško medinio baldo dalis, o likusias lakuoti ar vaškuoti. Taip paliekamas matomas medienos raštas.

Reikia laiko ir kantrybės

Norint kokybiškai perdažyti baldą, jį būtina tinkamai paruošti. Nedažytą paviršių pakaks nuvalyti ir lengvai pašlifuoti 200–240 grūdėtumo šlifavimo popieriumi. Šlifuoti rekomenduojama medienos rašto kryptimi, o dulkes valyti su mikropluošto šluoste. Nuo anksčiau dažyto ar lakuoto paviršiaus visų pirma reikėtų pašalinti atšokusius senus dažus ar laką.


„Daugiau dėmesio ir darbo gali reikalauti kieti, blizgūs ir silikonu padengti paviršiai. Juos būtina nušlifuoti, kol tampa matiniais arba nuvalyti neskiestu valikliu. Nelygų paviršių būtina padengti glaistu, o jam nudžiūvus vėl šlifuoti, kol jis taps lygiu. Po šlifavimo ir glaistymo laukia gruntavimo dalis. Jei mediena turi daug šakų, patariama gruntuoti dviem sluoksniais sakų prasiskverbimą stabdančiu izoliaciniu gruntu. Sunkiau sukimbantiems paviršiams, kaip plastikas ir aliuminis, reikėtų naudoti sukibimą gerinantį gruntą (1 litro pakanka 6–8 m2)“, – pataria UAB „Tikkurila“ dažų ekspertas.

Praėjus bent 5 valandoms ir nenorimas nudažyti baldo vietas apklijavus dažymo juostele, galima dažyti (1 l dažų pakanka 8–10 m2). Baldų dažymui skirtus dažus reikia gerai išmaišyti ir atskiesti vandeniu (šis turi sudaryti 5–10 proc. tūrio). Baldus padengti dviem sluoksniais – antrąjį dengti ne anksčiau kaip po 16 valandų.

„Pirmiausia patariama dažyti sunkiai prieinamas vietas, tam naudoti ne volelį, o teptuką. Pabaigus darbą ir nudžiūvus dažams dažymo juostelę galima lygiai nuplėšti ją prispaudus glaistykle ir trūktelėjus staigiu judesiu“, – patarimais dalinasi A. Dryžas.

Kokių klaidų nedaryti?

UAB „Tikkurila“ atstovas akcentuoja, kad negalima praleisti nei vieno žingsnio, nes tai galutiniam rezultatui gali turėti didelę įtaką. Problema dažnai tampa netinkamų produktų, kaip sukibimo gruntas ir dažai, naudojimas. A. Dryžas perspėja, kad baldų dažymui reikalingi tik tam skirti dažai, netinka įprastoms sienoms ir mediniams lauko fasadams dažyti naudojami dažai.

„Gero rezultato sunku tikėtis nenaudojant tam skirtų įrankių. Svarbi ir aplinka – nepatariama dirbti nešvarioje, dulkėtoje patalpoje, kurioje pernelyg karšta ar yra skersvėjis. Dažant reikėtų nepersistengti, nedažyti per „riebiai“, kad nenubėgtų dažai. Tačiau pati skausmingiausia klaida – skubotas spalvos pasirinkimas nepanaudojus spalvos testo“, – akcentuoja specialistas.

Jis pastebi, kad didžiausią patvarumą ir atsparumą dilimui paviršius įgauna maždaug po mėnesio. Naudojant tam tikrus baldų dažus, pavyzdžiui, „Vivacolor Furniture 30“, papildomai lakuoti dažyto paviršiaus nereikia. Visgi lakuojant paviršių galima gerokai pakeisti jo vaizdą – nuo matinio ir pusiau matinio iki blizgaus. Lako sluoksnis dažytam paviršiui taip pat suteikia subtilumo ir „gylio“.

„Kiekviename darbų žingsnyje yra daugybė pasirinkimų. Turbūt svarbiausia neskubėti, apsvarstyti baldo atnaujinimo variantus ir išsirinkti tinkamiausią variantą bei spalvą. Pasirinkimą tikrai ras kiekvienas, nes vien mūsų asortimente yra 38 tūkst. spalvų variantų“, – teigia specialistas.

 

Nuotraukų autorystė:

  1. Unsplash nuotr.
  2. „Meška po stogu“ nuotr.
  3. „Meška po stogu“ nuotr.
  4. „Senas stalas“ nuotr.
  5. „Senas stalas“ nuotr.